Nawilżacze, mimo że rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz tych urządzeń, tak naprawdę dzielą się na tylko trzy rodzaje. Każdy z nich zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza, zwłaszcza jeśli ma wbudowany higrometr, czyli urządzenie sterujące i kontrolujące ilość wody w powietrzu. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety i wady?

Ze względu na technologię wytwarzania pary nawilżacze dzielimy na trzy typy, których działanie opiera się na zupełnie odmiennych technologiach. Mają takie samo zadanie, jednak sposób osiągnięcia go jest zupełnie inny.

Ultradźwiękowe

To bardzo popularny typ nawilżaczy, ze względu na cichą pracę oraz szybkie osiąganie podwyższonego poziomu wilgotności. Cząsteczki wody za pomocą ultradźwięków są rozbijane na płytce ultradźwiękowej na drobniutkie kropelki, które my widzimy w formie białej mgiełki. Są sterowane albo mechanicznie, albo elektronicznie, przy czym znacznie wygodniejsze jest sterowanie elektroniczne, ponieważ bardzo często wraz z nim jest wbudowana funkcja kontrolowania czasu działania urządzenia (timer), automatyczne włączanie i wyłączanie go, a także utrzymywanie stałej wilgotności powietrza (higrostat). Ten typ nawilżaczy jest odpowiedni zwłaszcza do sypialni i pokoju dziecka, ponieważ cicho pracuje. Zużywa niewiele prądu (np. Clevair, Aquila, Gota). Jego ewentualną wadą jest fakt, że trzeba dbać o wymianę filtra odwapniającego, jeśli mamy twardą wodę, gdyż może powstawać dookoła nawilżacza biały nalot.


Ewaporacyjne

Nawilżacze ewaporacyjne to chyba najlepszy wybór wśród tych urządzeń pod kątem samej technologii. Są energooszczędne, nieomal bezawaryjne i niesamowicie ciche! Choć – zresztą jak w przypadku większości nawilżaczy – trzeba dbać o stosunkowo częstą wymianę mat nawilżających (nie rzadziej niż raz na 3-4 miesiące), aby w pełni spełniały swoją funkcję.  Technologia odparowywania wody jest przy tym najzdrowsza dla naszych organizmów, ponieważ polega na naturalnym wyciąganiu wilgoci z wkładu nawilżającego. Wkład ten niejako zaciąga wodę ze zbiornika, a wentylatorek przeciągając suche powietrze przez wilgotne maty, nawilża je i rozprowadza w pomieszczeniu. Wilgotne maty pełnią także częściowo funkcję filtra, na którym osiadają zanieczyszczenia z powietrza. Powstająca para wodna jest niewidoczna i tym samym nie unosi ze sobą cząsteczek minerałów z wody – nie grozi nam biały nalot dookoła nawilżaczy ewaporacyjnych. W tych nawilżaczach często można stosować olejki eteryczne, (np. Orion). Są bardzo dobre w mniejszych pomieszczeniach. Ze względu na niewiarygodnie cichą pracę polecane szczególnie do sypialni.

Parowe

Nawilżacze parowe to najprostszy i najbardziej tradycyjny rodzaj nawilżacza powietrza. Są  niezwykle higieniczne, ponieważ nawilżają powietrze przegotowaną, a więc pozbawioną drobnoustrojów i bakterii wodą. Dobrze się więc sprawdzają tam, gdzie sterylność jest szczególnie potrzeba, a więc na przykład gdy w domu pojawia się niemowlę lub mamy alergika. Są jednak mocno energochłonne, zatem niespecjalnie nadają się do korzystania z nich przez dłuższy czas. Jednak przy swojej energochłonnością są jednocześnie bardzo wydajne i w szybki sposób nawilżą także większe pomieszczenie (np. Taurus).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl